Вже вкотре мальовничі краєвиди села Запсілля збирають навколо своєї краси любителів вечірнього багаття з піснею та ночівлі у палатках, смачного куліша і шалених комарів, освіжаючого купання у Пслі та врешті-решт – любителів туристичних спортивних змагань. Юні школярі-туристи разом зі своїми вчителями з різних куточків нашої прекрасної Краснопільщини збираються тут, аби продемонструвати всі свої туристичні навички і вміння, гарно відпочити на природі та поспілкуватися із друзями та однолітками.
Доброю звичкою останні два-три роки стала відповідність кількості команд у змаганнях порядковому номеру районного туристичного зльоту, який у цьому році проходив із 3 по 6 червня під гаслом магічної цифри «13».
Традиційно у перший день відбувався заїзд учасників, облаштування таборів та урочисте відкриття змагань, на якому радо зустрічав гостей голова Запсільської сільської ради Влезько П.І. – затятий турист із самого дитинства. Право підняти прапор, що майорів над блакитно-чистим небом всі чотири дні змагань, було надане минулорічним переможцям – учням Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Учасники із самого початку з великим ентузіазмом та вогниками в очах приступали до роботи: ставили намети, один за одним пропонували нові ідеї у оформленні табору, працювали наче бджілки. А вже ввечері розпочалася і конкурсна програма змаганням «Тур-експрес», завдяки якому туристи трішечки «розім’ялися» та підготувалися до важливих другого та третього днів змагань.
«Тур-експрес» приніс командам перші призові місця:
І місце – команда Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
ІІ місце – команда ЦДЮТ;
ІІІ місце – команда Великобобрицької ЗОШ І-ІІІ ступенів.
День заїзду був дуже насиченим. Діти хоча й стомилися, але залишилися щасливими від перших вражень.
Наступного, другого дня туристичного зльоту, спортсменів чекали серйозні змагання на дистанції «Смуга перешкод» (особисто-командний залік), які складалися із 5 етапів. Підйом на прусику, спуск, крутопохила переправа вниз та траверс схилу, навісна переправа вимагали від учасників не лише достатньої витривалості, цілеспрямованості та взаємодопомоги, а і швидкості, сили та спритності.
Місця в даному змаганні розподілились таким чином:
І - команда Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
ІІ - команда Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
ІІІ – команда ЦДЮТ.
Добряче пообідавши (чи вже повечерявши) та трішки відпочивши, діти перейшли на наступну сходинку змагань. Невід’ємним завданням, яке стоїть перед кожним туристом – це вміння і в спеку, і в дощ, і у затишку, і навіть під час урагану розпалити багаття. Здавалося б, немає нічого простішого, адже для того, щоб зробити таку справу – розуму багато не треба. Але не в нашому випадку. Учні у даному конкурсі повинні були перепалити шпагат, що натягнутий на висоті 60-70 см, з використанням всього одного сірничка та лише деревного матеріалу. Тому пересічному школяру без Золотої Рибки, яка виконує бажання, тут не справитися. А ось наші туристи виконували дане завдання майже блискавично. Так, рекордсменами у цьому конкурсі стали учні Великобобрицької ЗОШ. Школярі Хмелівської ЗОШ та Великорибицького НВК посіли відповідно друге і третє місця.
Третій день змагань розпочався активними тренуваннями та змаганням на дистанції «Смуга перешкод» (командний залік), до яких діти поставилися чи не найсерйозніше, адже конкурсна програма підходила до кінця, а призові місця хотіла отримати кожна команда. Туристи проходили ряд перепон, здійснювали вертикальний спуск з дерева, переносили потерпілого, здійснювали переправу над річкою. Мабуть, кожен суддя бачив переживання та зосередженість кожного юного спортсмена, спостерігав за зібраністю та вмілістю учасників, чув серцебиття кожної дитини.
У даному конкурсі команди отримали:
І місце – Хмелівська ЗОШ І-ІІІ ступенів;
ІІ місце – Краснопільська ЗОШ І-ІІІ ступенів;
ІІІ місце – Запсільський НВК.
Завершальними стали конкурси «В’язання туристичних вузлів» та конкурс на кращий туристичний табір (протягом всіх днів зльоту).
Найвправнішими у в’язанні вузлів виявилися команди Хмелівської ЗОШ, Великобобрицької ЗОШ та Малорибицького НВК.
Туристичні табори Славгородської ЗОШ, Осоївського НВК та Краснопільської ЗОШ вразили журі своєю оригінальністю та неповторністю.
У вільний від змагань час діти зовсім не нудьгували. Вони насолоджувалися природою, купалися у річці, грали у волейбол та футбол, активно відпочивали.
Нагородження команд відбувалося в завершальний, 4 день районного туристичного зльоту на урочистій лінійці. Переможцем цьогорічних змагань і власником перехідного кубку стала команда Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Буднік В.В.), друге місце вибороли туристи Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Дегтяренко Р. К.), а бронзу отримали представники Великобобрицької ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Штанько В. М.). Команди була нагороджені грамотами, медалями та подяками, а призери – ще і приємною грошовою спонсорською допомогою.
Від імені всіх учасників ХІІІ районного туристичного зльоту висловлюємо подяку за смачне охолоджуюче морозиво , грошову допомогу нашому спонсору Калініченку В.М. та Яремчуку Ю. А. за допомогу в проведенні заходу.

Наприкінці хочеться висловити слова вдячності незмінним організаторам – начальнику відділу освіти, молоді та спорту Краснопільської районної державної адміністрації Матлахову І.М., методисту РМК Середі Н.І., координатору змагань – вчителю фізичної культури Запсільського НВК Роєнко В.А, головному судді туристичних змагань – Будніку В.В.,всім вчителям і супроводжуючим, кухарям, які активно створювали теплу атмосферу протягом всіх чотирьох днів туристичних змагань.
Любіть та бережіть свій рідний край, подорожуйте чарівними куточками нашої безмежної України, не бійтесь перешкод та труднощів, адже саме вони загартовують із нас Людину!
Н. Міщенко, педагог-організатор Миропільського НВК |