Психологічна служба: становлення, здобутки, виклики
Шкільний психолог для дитини є порадником, який у будь-якій ситуації зуміє зрозуміти, допоможе повірити в себе, в свої можливості, свою унікальність. Особливість психологічної служби в тому, що вона орієнтована на допомогу іншим людям у розв’язанні ними найскладніших життєвих проблем. Мета професії соціального педагога – допомогти кожному вихованцю знайти себе, своє місце у житті та соціумі, виявити свої здібності, відшукати справу до душі. Практичні психологи та соціальні педагоги допомагають дітям пізнавати себе, розкривати можливості і таланти, підтримують віру у власний успіх. Вони вчать дітей робити усвідомлений вибір, конструктивно розв'язувати конфліктні ситуації, опановувати цінні методи пізнання, спілкування, розуміти себе та оточуючих і як підсумок – легко адаптуватися в соціумі.
Системна робота щодо створення психологічної служби системи освіти району розпочалась з 1993 року. Перший психолог у Краснопільському районі почав працювати 1993 року – Ломако Раїса Петрівна розпочала свій шлях у Краснопільській ЗОШ І-ІІІ ст., вона працює і понині. Естафету розбудови психологічної служби продовжили Супрун Наталія Миколаївна (перша категорія, Хмелівська ЗОШ І-ІІІ ст.) і Мікаелян Світлана Анатоліївна (вища категорія, Краснопільський НВК), які сьогодні працюють відповідно у Угроїдській ЗОШ І-ІІІ ст. і Краснопільському НВК. Мікаелян С.А., нею створені три авторські програми. Ці, по праву заслужені психологи, сьогодні передають свій досвід молодим фахівцям.
На момент розбудови психологічної служби соціальних педагогів у районі не було. Перший соціальний педагог у районі з’явився 1999 році.
На даний час психологічна служба перебуває у стані реформування. Створені територіальні громади, Миропільська та Краснопільська. В цілому в закладах загальної середньої освіти працює 24 спеціалісти. Із них – 17 практичних психологів, 7 соціальних педагогів .
Методичний супровід фахівців здійснюється методистом з психологічної служби Скиртою Т.С.
З 2011 року психологічним супроводом охоплюються і дошкільні заклади. На даний час у ДНЗ району працює 4 практичних психологи. Із них 3- в Краснопільській територіальній громаді і 1 практичний психолог в Краснопільському районі.
За 25 років з часу заснування психологічної служби поступово відбувалось не тільки кількісне, а й якісне зростання спеціалістів. Серед практичних психологів 67% мають вищу базову освіту, соціальних педагогів – 100%. Спеціалісти служби систематично підвищують свій кваліфікаційний рівень.
Консультативна та корекційна робота є одним із важливих видів діяльності працівників психологічної служби. Щорічно практичні психологи, соціальні педагоги надають консультативну допомогу більше 1000 учасникам навчально-виховного процесу, корекційною та розвивальною роботою охоплюється більше 700 дітей та підлітків.
Одним із пріоритетів у роботі спеціалістів психологічної служби є просвітницька діяльність, спрямована на формування негативного ставлення до протиправних діянь, утвердження здорового способу життя, запобігання проявам екстремізму, расової та релігійної нетерпимості, упровадження нових педагогічних комунікацій між усіма учасниками навчально-виховного процесу та перетворення навчальних закладів на зразок демократичного правового простору та позитивного мікроклімату.
Пріоритетами розвитку психологічної служби на найближчі чотири роки є розвиток мережі, удосконалення організаційного рівня функціонування та підвищення якості роботи працівників психологічної служби.
Дещо з основних питань психологічної служби: