Перспективи розвитку суспільства, успішність будь-яких суспільно-економічних і політичних перетворень у країні залежить від соціального становлення підростаючого покоління. Героїко-патріотичне виховання дітей та молоді визнано в Україні пріоритетним напрямом державної політики. Завдання і зміст цієї роботи визначені Законом України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» від 20.04.2010 року №1684-111, Указом Президента України від 10.12.2008 року №1152 «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», Постановою Верховної Ради України від 13.01.2009 року №842-VІ «Про відзначення 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні та звільнення України від фашистських загарбників», а також наказом МОН України від 24.02.2009 року №166 «Про відзначення 65-ї річниці пам’ятних дат Великої Вітчизняної війни».
В кожному навчальному закладі розроблені заходи з нагоди річниці Великої Перемоги і вся виховна робота з героїко-патріотичного виховання у 2009-2010 н.р. проводилась згідно вищезазначених документів під гаслом «Подвигу жити в віках».
З метою формування національної свідомості української молоді, виховання її на кращих героїчних традиціях минулого учні закладів району брали участь в акції «Шляхами подвигу і слави», яка проводилась у два етапи.
В ході першого етапу учні вивчали бойові шляхи військових частин і формувань, які визволяли Краснопільщину (Краснопільська, Славгородська, Самотоївська ЗОШ І-ІІІ ст.), дії партизанських загонів і підпільних груп, які сприяли армії в боротьбі за звільнення України від загарбників (Мезенівський НВК).
В ході 2-го етапу учасники акції продовжували працювати за напрямками, обраними на 1-му етапі. В рамках акції був проведений конкурс шкільних музеїв, які висвітлюють події Великої Вітчизняної війни. Такі музеї працюють в Славгородській, Угроїдській, Самотоївській, Краснопільській ЗОШ І-ІІІ ст., Покровській ЗОШ І-ІІ ст., Чернеччинському, Миропільському НВК. В конкурсі взяли участь усі вищезазначені музеї.
На базі музеїв проводиться велика робота з героїко-патріотичного виховання. Учні Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ст. досліджували бойові шляхи військових частин і формувань, які обороняли або визволяли населені пункти, зокрема пошуківці Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ст. протягом декількох років досліджують бойовий шлях 237 та 232 стрілецьких дивізій, які визволяли Краснопільщину від німецько-фашистських загарбників, підтримують зв’язок із ветеранами, які проживають в смт. Краснопілля. Актив кімнати бойової слави використовує різноманітні форми і види роботи: уроки мужності, уроки історії, екскурсії, зустрічі з ветеранами, конференції, виставки.
Пошуківці Великорибицького НВК поповнили шкільний музей новими експонатами: фотографіями О.О. Гриненка, О.І. Лукаша, Л.С. Діжевського, М.І. Кравченка періоду війни, військовим квитком М.Г. Приймаченка, які є вихідцями із с. Велика Рибиця.
Зібрані матеріали використовуються під час проведення тематичних екскурсій, лекцій, бесід, виховних годин.
ід час першого етапу акції пошуківці Славгородської ЗОШ І-ІІІ ст. вивчили історичні події 1941-1944рр., бойовий шлях 10 танкового корпусу, до складу якого входили 183, 186, 178 танкові бригади, які визволяли Славгород від фашистів. Також був зібраний цікавий матеріал (який ще потребує архівних досліджень) про діяльність на території Славгорода, Мезенівки підпільних груп та партизанського загону ім. ВЧК.
В цьому навчальному році гуртківці провели також велику роботу щодо пошуку документів та створення генеалогічного дерева видатного конструктора стрілецької зброї Михайла Калашнікова, батько якого народився в с. Славгород.
Історико-краєзнавча кімната Чернеччинського НВК відкрита до 60-річчя Перемоги і нараховує 140 експонатів, серед яких є оригінальні речі: шинель, кітель, гімнастерка, солдатська кружка та ложки, танкістський шлем, які належали ветеранам війни, що проживали на території с. Чернеччина, листи переписки з родичами воїнів, які загинули, захищаючи село та поховані в братських могилах на території сс. Чернеччина і Ясенок. Зібрані пошуківцями матеріали використовуються при проведенні виховних годин, уроків, присвячених ІІ світовій війні.
Історико-краєзнавчий музей Миропільського НВК діє з 1980 року. Його матеріали використовуються як на уроках, так і в позаурочний час. В музеї проводяться уроки – екскурсії з історії, української літератури, географії. Доброю традицією стало проведення в шкільному музеї зустрічей з учасниками Великої Вітчизняної війни, нещодавно було проведено зустріч з учасниками Великої Вітчизняної війни Христофоровим П.Т., Кулик З.М. Пошуківці музею зібрали цікавий матеріал про учасника Великої Вітчизняної війни Сачка І.Ф., який пройшов дорогами війни аж до самого її кінця, має багато урядових нагород. Налагоджено також взаємозв’язок з місцевою прикордонною заставою.
В Осоївському НВК діє музей історії села, в якому оформлена експозиція «Осоївка в роки Великої Вітчизняної війни». Члени пошукового загону в цьому році збирають відомості про колишніх «остарбайтерів» - М.А.Лизогуб, Н.Третяк, М.П,Заводовську, які перебували в м. Кьольн – крематорій Равенсбрюк. В квітні 2000 року колишня бранка табору Лизогуб М.А. за сприяння губернатора м. Равенсбрюк знову відвідала його, прийняла участь в вечорі – панахиді. Пошуківці приділяють велику увагу туристично-екскурсійній роботі, беруть активну участь в акції «Сумщина туристична». Учні школи побували у визначних місцях району, області, місцях бойової слави, в Спадщанському лісі, Путивльсьскому, Шосткинському, Краснопільському краєзнавчих музеях, де дізналися про подвиги радянських воїнів в роки Великої Вітчизняної війни.
Музей «Пам’ять» діє в Самотоївській ЗОШ І-ІІІ ст. з 2005 року і є осередком виховання, який сприяє формуванню в учнів національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпечення духовної єдності поколінь. Велика робота проводиться учнями по увіковічненню пам’яті Героя Радянського Союзу І.Г. Вдовитченка: щороку проводиться традиційна зустріч делегації краснояружців в день подвигу Героя – 14 серпня. Підтримують зв’язки не тільки з рідними Героя, а й з краєзнавчим музеєм Красної Яруги (Росія).
Музей історії с. Покровка (Покровська ЗОШ І-ІІ ст.) нараховує декілька експозицій, однією із найбільших є експозиція, присвячена Великій Вітчизняній війні «Під чорним крилом», де зібрані матеріали про роки війни, окремий стенд присвячено земляку – Герою Радянського Союзу Багацькому С.П.
В рамках акції «Шляхами подвигу і слави», відповідно розпорядження голови облдержадміністрації «Про обласний конкурс «Подвиг» пошукових загонів навчально-виховних закладів з дослідження теми Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років в області» в період з 15 березня по 15 квітня 2010 р. проходив районний етап конкурсу пошукових загонів «Подвиг».
На конкурс надійшли роботи лише із дев’яти закладів – Славгородської, Угроїдської, Великобобрицької ЗОШ І-ІІІ ст., Миропільського, Великорибицького, Мезенівського, Малорибицького НВК, Порозчанської ЗОШ І-ІІ ст. та ЦДЮТ.
Пошуківці досліджували бойові шляхи своїх односельців, збирали свідчення людей, які пережили роки Великої Вітчизняної війни, про остарбайтерів та масові поховання періоду війни на Краснопільщині.
Перемогу в конкурсі здобули члени пошукового загону «Подвиг» гуртка «Юні екскурсоводи» ЦДЮТ, керівник Янкова Оксана Леонідівна за роботу «Перепоховання воїнів на Краснопільщині».
Протягом декількох років тісно співпрацюють Краснопільський район та Красноярузький район Бєлгородської області (Росія) з питання патріотичного виховання школярів. Учні нашого району беруть постійну участь в краєзнавчих читаннях ім. генерал-лейтенанта, члена спілки письменників Росії Григорія Івановича Василенка«Салют и слава годовщине навеки памятного дня», які відбуваються в с. Красна Яруга. В цьому навчальному році учениця Грабовського НВК Огнівенко Дар’я за роботу «Формування партизанських загонів на Сумщині» посіла ІІ місце і була нагороджена грошовою премією, а Орлов Євген (Славгородська ЗОШ І-ІІІ ст.), Вовк Юлія (Самотоївська ЗОШ І-ІІІ ст.), Савищенко Анна (Ряснянський НВК) та Дмитренко Лілія (Краснопільська ЗОШ І-ІІІ ст.) за участь в краєзнавчих читаннях відмічені грошовими преміями.
Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років – це не лише наше минуле, її подих ще і сьогодні холодить кров в жилах тих, хто був свідком жорстоких звірств фашистських загарбників.
Війна сьогодні - вже невблаганна історія. А для молодих – майже легенда, відома з книг і фільмів, розповідей старших.
«Ніхто не забутий, ніщо не забуто» - під таким гаслом працюють юні краєзнавці району. Віддаючи шану загиблим, юні пошуківці із Краснопільської, Самотоївської, Славгородської, Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ст., Мезенівського, Грабовського, Бранцівського НВК взяли участь у міжнародній краєзнавчо-туристичній експедиції «Біль фронтових доріг». Акція була присвячена 65-річчю Перемоги радянських військ у Великій Вітчизняній війні.
Мета акції – ознайомлення учнів із воєнними подіями 1943 року, пов’язаними з визволенням рідного краю та вшанування пам’яті загиблих у роки війни, зустрічі з ветеранами та очевидцями тих подій. Шлях юних краєзнавців розпочався із Красної Яруги, далі с. Грабовське, Рясне, Славгород, Мезенівка, Бранцівка, Боромля, Тростянець – саме так, як просувалися війська 206 дивізії 40-ї армії Воронізького фронту, село за селом визволяючи рідну землю.
Під час походу учні не тільки знайомились з героїчним минулим населених пунктів, які відвідували, а й дізнавалися багато нового і цікавого один про одного.
Тема Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років невичерпна. І чим далі ця війна від нас – тим більше вона буде приваблювати нашу увагу і будити нашу пам’ять і совість. Тому Закон України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» – це закон нашого життя і наших дій, щоденна робота кожної душі, кожного серця.
метою виховання у молоді турботливого, бережливого ставлення до старшого покоління в закладах освіти працюють волонтерські організації за напрямком «Діти - пенсіонеру», до складу яких входять біля 700 учнів.
Юні волонтери надають допомогу 182 ветеранам Великої Вітчизняної війни, інвалідам, одиноким громадянам, вчителям-пенсіонерам по виконанню сільськогосподарських робіт, впорядкуванню подвір’я та помешкань підопічних. Постійно в полі зору волонтерів знаходяться пам’ятники, меморіали загиблих воїнів, місця поховання учасників бойових дій.
айонний конкурс, який щорічно проводиться, засвідчив, що найкраще волонтерський рух налагоджений в Мезенівському НВК (кер. загону Коваленко Наталія Дмитрівна), Малорибицькому НВК (кер. загону Бортник Катерина Петрівна), Грабовському НВК (кер. загону Шалашенко Валентина Миколаївна), Ряснянському НВК (кер. загону Король Лідія Іванівна), Славгородській ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. загону Махортова Галина Пилипівна), Сіннівському НВК (кер. загону Мироненко Тетяна Миколаївна).
Переможцями в районному конкурсі на «Кращу волонтерську організацію» в 2009-2010 р. визнано організації Мезенівського, Малорибицького, Грабовського НВК.
12 травня 2010 року на базі Славгородської ЗОШ І-ІІІ ст. (директор Муквич Віра Іванівна) відбулася районна краєзнавча конференція «В подорож по Краснопільщині».
Конференція мала на меті підведення підсумків участі пошукових загонів у Всеукраїнських історико-краєзнавчих експедиціях «Шляхами подвигу і слави», «Ехо Перемоги», поглиблення знань з історії Великої Вітчизняної війни, виховання шанобливого ставлення до пам’яті про Перемогу, ветеранів Великої Вітчизняної війни.
У конференції взяли участь 25 кращих пошуківців із закладів освіти нашого району та представники учнівської молоді Красноярузького району Росії.
У доповідях діти висвітлювали події Великої Вітчизняної війни в своїх населених пунктах, участь односельців, воєнні, життєві шляхи односельців та членів своїх родин.
Учасники конференції здійснили екскурсію по Славгородській ЗОШ І-ІІІ ст., відвідали музей та «Світлицю», які діють в закладі. Для пошуківців членами активу музею були проведені дуже цікаві змістовні екскурсії.