Все частіше звучить переконлива думка: позашкільна освіта – унікальна система роботи з дітьми в позаурочний час. Вона має чудові пізнавальні, просвітницькі, творчі можливості. Дух відвертого спілкування дорослих і дітей, прагнення відкривати в кожному гуртківцеві кращі якості, робити кожного учня центром уваги.
Краснопільський районний Центр дитячої та юнацької творчості – комплексний районний позашкільний заклад, який забезпечує належні умови для отримання вихованцями додаткової позашкільної освіти, ранньої профорієнтації, виховання повноцінної творчої особистості та її постійного розвитку.
Основними
напрямками навчально-виховної діяльності закладу є еколого-натуралістичний,
художньо-естетичний, декоративно-ужитковий, туристсько-краєзнавчий та техніко-технологічний.
Реалізація напрямків позашкільної освіти здійснюється через роботу гуртків. У
2009-2010 навчальному році у закладі працювали 35 гуртків, які відвідували 553
вихованці. Гуртки Центру працювали на базі Запсільського НВК, Краснопільського
НВК, Самотоївської ЗОШ І-ІІІ ст., Михайлівського НВК. Також заклад є базою
проведення районних заходів: конкурсів-оглядів хореографічних, вокальних,
фольклорних колективів, екологічних агітбригад, юних рятівників, КВК, виставок
малюнка та декоративно-ужиткового мистецтва, краєзнавчих конференцій тощо.
Переможці районних заходів беруть участь в обласних конкурсах і фестивалях.
Формувати у
гуртківців почуття причетності до національної культури через пряму співучасть
дітей у мистецькому житті допомагають педагоги: Гриценко С.М., Маслій О.Є.,
Савченко І.М., Ушкалова В.М., Шевченко О.О. Вихованці гуртків естетичного
напрямку, маючи широкий репертуар народних і сучасних танців, пісень, п’єс і
мініатюр, є постійними учасниками заходів на сцені закладу та районного Палацу
культури. Також, протягом останніх років творчі колективи ЦДЮТ - неодноразові
учасники та призери вокальних, хореографічних, театральних районних та обласних
конкурсів: «Співограй», «Співуча веселка», «Віночок дружби», «Зимові візерунки»
і т.д.. 2009-2010 навчальний рік приніс їм наступні досягнення: переможцем
районного та учасником обласних етапів Всеукраїнського дитячого пісенного
фестивалю «Зорецвіт» та Міжнародного фольклорного фестивалю «Купальські роси»
стала Чичикало Юлія, вихованка вокального гурту «Жива вода» (кер. Маслій О.Є.),
ІІ і ІІІ місце вибороли молодша і середня групи вокального гурту «Жива вода»
(кер. Маслій О.Є.) у районному конкурсі дитячих вокальних колективів
«Співограй», театральний колектив «Соняшник», що працює на базі Самотоївської
ЗОШ І-ІІІ ст. (кер. Савченко І. М.) - ІІ місце у районному конкурсі дитячої
театральної творчості. Вокальний і хореографічний колективи взяли активну
участь у районному фестивалі дитячої творчості «Зірки на сцені!».
Не розминутися з прекрасним навчають дітей педагоги декоративно-ужиткового напрямку: Жаботинська О.Л., Овєчкіна О.В., Овєчкін К.О.. Твори декоративно – прикладного мистецтва допомагають пізнавати життя людини і природи, розвивають не тільки зорове сприйняття, але і фантазію. Засобами творчості виражаються краса життя, природи, високі думки, почуття. Роботи вихованців постійно експонуються на районних та обласних виставках творчих здобутків юних майстрів народних ремесел. Серед досягнень цього року ІІІ м. в номінації «Флористика» (гурток «Флористика», кер. Жаботинська О.Л.) і ІІІ м. – «Художня обробка деревини» (кер. Овєчкін К.О.) на обласному фестивалі творчо обдарованих дітей та підлітків «Чарівні барви Сумщини», ІІІ місце – гурток «Плетіння з бісеру» (кер. Овєчкіна О.В.) на обласному фестивалі майстрів бісероплетіння «Веселка творчості».
Краєзнавству в наш час належить провідна роль у формуванні духовності молодого покоління. З нього починається вітчизнознавство. Краєзнавство в поєднанні з туризмом має великі виховні можливості у площині поглиблення знань про рідний край, сприянні фізичному розвитку дитини, розширенні кола її спілкування.
Матеріали краєзнавчих досліджень гуртка «Історики-краєзнавці» (керівник Янкова О. Л.) постійно визнаються призерами та лауреатами районних і обласних етапів Всеукраїнських туристсько-краєзнавчих та історико-етнографічних експедицій. І цей рік не став винятком - гуртківці стали переможцями районних етапів Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції «Пізнай свою країну», Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України», краєзнавчої експедиції «Материнські долі», конкурсу пошукових загонів «Подвиг», районної краєзнавчої конференції «У світі краєзнавчих відкриттів» та інших.
Виховання молоді з новим світоглядом, оволодіння нею знаннями про навколишнє середовище, навичками та дослідом розв’язання екологічних проблем – мета роботи еколого-натуралістичних гуртків. Акції та операції природоохоронного напрямку «Чисте довкілля», «Первоцвіт», «Мурашник», «Годівниця», «Тварини – наші друзі» складають значну частину навчально-виховного плану. Гурток «Зелена планета (кер. Горенко Н.Д.) співпрацює з районним осередком обласної організації «Всеукраїнська Екологічна ліга».
Особиста захопленість, постійний ретельний і творчий пошук, багата уява і фантазія педагогів щедро передаються дітям. Все це забезпечує високу результативність роботи закладу, що підтверджується зайнятими призовими місцями як на районному, так і на обласному та Всеукраїнському рівнях, чільним місцем у рейтинговому оцінюванні діяльності позашкільних навчальних закладів «Перевірено досвідом, схвалено дітьми», який проводився в рамках Року позашкільної освіти.
У навчально-виховному процесі позашкільних навчальних закладів органічно поєднуються різні форми освітньої діяльності з організацією змістовного дозвілля вихованців. Протягом навчального року керівниками та вихованцями гуртків Центру дитячої та юнацької творчості було організовано і проведено понад 90 масових заходів – районних, закладу, гурткових. Найбільш вдалими і масовими, а деякі вже і традиційними, були: свято для гуртківців «Ласкаво просимо» - вшанування вихованців, переможців районних та обласних конкурсів, свято осені «Жовте, червоне, барвисте», новорічні ранки для гуртківців та дітей працівників організацій і установ райцентру, вогник-зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни, конкурсна програма «Господинонька», розважальна програма «Морська подорож», конкурсно-розважальна програма «Ми роду козацького діти», звітний концерт Центру дитячої та юнацької творчості, заходи до Дня захисту дітей, виставки-продажі виробів гуртків декоративно-ужиткового напрямку до свят тощо.
В літній період на базі ЦДЮТ працював профільний оздоровчий табір.
У стінах закладу проводяться методичні та психолого-педагогічні заходи для педагогів-позашкільників, розробляються положення районних виховних заходів і надається методична допомога педагогам району щодо підготовки та участі дітей в районних та обласних заходах, у програмному забезпеченні гурткової роботи навчальних закладів тощо.
Педагоги позашкілля – це люди, які не тільки запросять дітей у свій заклад, а й можуть так повести роботу, щоб кожна дитина відчула: тут вона в теплій атмосфері, рідній оселі. Такі стосунки дано збудувати дорослим, що мають добре серце, сучасні погляди на життя, високий професіоналізм, людям неординарним, талановитим, відданим обраній справі.
Педагогічний колектив Центру постійно працює над новими формами роботи по сприянню розвитку особистості, впроваджує сучасні навчально-виховні технології, працює над підвищенням професійної майстерності. Керівники гуртків беруть участь у районних та обласних методико-педагогічних заходах і є активними учасниками обласних конкурсів педагогічної майстерності, а саме конкурсу методичних матеріалів з питань розвитку позашкільної освіти та конкурсу методичних матеріалів на краєзнавчу тематику, районного конкурсу «Виховати особистість».
Позашкілля
надає безкоштовні освітні послуги, надає свободу і можливість вільного вибору
дітьми улюблених занять. Це велике благо, яке треба цінувати і дбати про нього
якнайкращим чином. А якщо цей вибір стає притягальною, доброю силою для учнів,
значить досягається мета закладу, виконується його роль. Нам під силу ростити
покоління найрозумніших і найталановитіших. І позашкілля в цій справі, як
мовиться, на передовій.